11 prostych sposobów na skłonienie dzieci do sprzątania pokoju bez mówienia im o tym

Są tacy rodzice, którzy nie są zbyt cierpliwi i nie mają czasu na sprzątanie pokoju dziecka, więc po prostu każą mu posprzątać. Są też inni rodzice, którzy są bardzo troskliwi i pomagają swoim dzieciom w sprzątaniu pokoju. Ale są też tacy rodzice, którzy zmuszają swoje dzieci do sprzątania pokoju i nie obchodzi ich, czy są szczęśliwe czy smutne.

Dziś podzielimy się kilkoma wskazówkami, które pomogą Ci nakłonić dziecko do posprzątania pokoju bez mówienia mu o tym.

1. Powiedz, żeby posprzątało pokój w określonej kolejności

Dobrze jest pozwolić dzieciom wybrać kolejność przedmiotów do sprzątania. Na przykład, jeśli chcesz, aby najpierw posprzątały łóżko, podaj im listę przedmiotów, które trzeba wyczyścić.

2. Spraw, aby poczuły się dumne

Zamiast kazać im posprzątać pokój, możesz poprosić je o zrobienie jakiegoś napisu w swoim pokoju. Możesz sprawić, że będą dumni ze swojego pokoju, mówiąc im, że ich pokój jest najlepszy i że jesteś bardzo dumny z ich pracy.

3. Pozwól im użyć wyobraźni

Dzieci są kreatywne i nie obowiązują ich zasady, więc możesz pozwolić im wykorzystać swoją kreatywność, aby ich pokój był bardziej interesujący. Spodoba im się ten proces i zwiększy ich motywację do sprzątania pokoju.

4. Użyj minutnika

Zamiast mówić im, że mają posprzątać pokój, możesz dać im znać, że mają to zrobić w określonym czasie. Po upływie określonego czasu przyjdziesz sprawdzić, czy skończyli pracę, czy nie.

5. Pokaż im film

Aby dzieci zrozumiały, że ich pokój musi być posprzątany, a najlepsze jest to, że nie muszą przy tym wykonywać żadnej ciężkiej pracy, możesz użyć filmu wideo.

6. Wyznacz nagrodę

Jak wiadomo, dzieci nie lubią robić ciągle tego samego, więc zmotywuje je to do wykonania zadania. Możesz też dać im coś za wykonanie zadania.

7. Powiedz, żeby pościeliły łóżko

Możesz również powiedzieć im, żeby ścieliły łóżko. Kiedy pościelą łóżko, poczują się dumne.

8. Lista kontrolna

Zamiast mówić im, że mają posprzątać pokój, możesz dać im listę kontrolną. Możesz nawet pozwolić im zakreślić każdą rzecz, którą zrobiły.

9. Zaangażuj je

Zamiast kazać dzieciom sprzątać pokój, można je w ten proces zaangażować. Można nawet pozwolić im sporządzić listę rzeczy, które trzeba zrobić w pokoju.

10. Pozwól im się bawić

Zamiast kazać im sprzątać pokój, możesz pozwolić im się w nim pobawić przez jakiś czas. To również zmotywuje je do sprzątania.

Wnioski:

Oto kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci nakłonić dziecko do posprzątania swojego pokoju bez mówienia mu o tym. Jestem pewna, że te wskazówki sprawdzą się również w Twoim przypadku.