Stokrotka afrykańska w polskim ogrodzie

Osteospermum, krócej nazywane po prostu osteo, znana też jako stokrotka afrykańska lub gerbera to roślina jednoroczna pochodząca z Afryki. Jest to piękna roślina dorastająca od 25 do 50 centymetrów wysokości zależnie od odmiany. Kwitnie bardzo długo, przez co jest niezwykłą ozdobą każdego ogrodu

Cechy rośliny

Stokrotka afrykańska ma zwarty pokrój. Ma wzniesione lub lekko płożące się, rozgałęzione pędy. Jak już wspomnieliśmy jej wysokość, zależnie od odmiany waha się od 25 do 50 centymetrów. Liście są lancetowate, ząbkowane i usytuowane skrętolegle na łodydze.
Tak jak wysokość, tak i kolory kwiatów są uzależnione od odmiany – mogą mieć kolor biały, żółty, czerwony, niebieski, różowy lub fioletowy. Mamy więc odmianę Symphony “Milk” z białymi kwiatami, “Cream: z kremowymi, “Lemon” z żółtymi, “Peach” z brzoskwiniowymi, “Orange” z pomarańczowymi, Jamboana “Osantis” z kwiatami białymi, lub “Osjatis” z fioletowymi, lub Springstar “Arctur” z kwiatami białymi, “Castor”, “Cirius” i “Gemmę” z różowymi.
Kwiaty te możemy podziwiać od wczesnej wiosny do pierwszych przymrozków, więc praktycznie cały sezon. Nie zobaczymy ich tylko w pochmurne i deszczowe dni, kiedy gerbera zamyka swoje kwiaty.

Osteo kwiat uprawa

Stokrotka afrykańska w przypadku uprawy nie idzie na kompromisy. Wymaga słonecznego stanowiska – źle rośnie w jakikolwiek innych warunkach z mniejszym nasłonecznieniem. Przy czym trzeba zapewnić gerberze glebę żyzną, ale z domieszką piasku, by była przepuszczalna.
Odwiedza się swoją wytrzymałością na suszę i lekkie przymrozki. Nie wymaga stałego nawożenia, jednak można dodać do wody, do podlewania nieco nawozów dla roślin kwitnących.

Myśląc o rozmnażaniu gerber najlepiej poczekać do października. Wtedy pojawiają się naturalne sadzonki, które łatwo posadzić w kolejnych miejscach. Co ciekawe, owe sadzonki pojawiają się aż do stycznia. Styczeń jest również miesiącem kluczowym, jeśli myślimy o sadzeniu gerber z nasion. Najlepszą porą do takich zabiegów jest bowiem styczeń i luty.

Gerbery najlepiej prezentują się jako rośliny uprawiane na balkonach i na tarasach. Można je również sadzić w rabatach z innymi roślinami jednorocznymi.