Zmierz się ze swoją wagą.

Być może niejednokrotnie zastanawiałeś się nad tym, czy ważysz tyle ile trzeba. Aby określić normę wymyślono wskaźnik, który nazywamy BMI . Jest to z angielskiego Body Mass Index, co znaczy indeks masy ciała. Inna nazwa to wskaźnik Quetela II. Wyjaśniając co to- to współczynnik, który powstaje przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach. Zdrowy człowiek ma BMI , które mieści się w granicach 18, 5 -24, 9. Normy te zostały wyznaczone przez Światową Organizację Zdrowia.

Czy wskaźnik jest da wszystkich takie sam?

Pamiętajmy, że normy te zostały ustalone wobec osób dorosłych. Nie należy ich stosować wobec dzieci.W tej grupie stosowane są specjalne siatki centylowe, więc pomiary te ich nie dotyczą. Kolejna grupa to osoby starsze, bo zanika u nich tkanka mięśniowa. I pomiar wskaźnika też bywa mylny w przypadku sportowców. Mają oni więcej tkanki mięśniowej niż tłuszczowej.

Czy to sprawa tylko wyglądu?

To nie tylko zgrabna figura. To także sprawa zdrowia. Mając wskaźnik w normie mamy mniej obciążone serce i układ krążenia. Nie bolą nas mięśnie, nasze ciśnienie krwi jest lepsze. BMI poniżej 18, 5 to niedowaga. Niedożywienie może powodować mniejszą odporność organizmu, brak witamin, apatię oraz choroby wynikające z braku witamin. Powyżej 25, 00 to nadwaga.Nadmierna masa ciała to nie tylko nieestetyczny wygląd, ale też nadciśnienie, miażdżyca, zapalenia kości, stawów, choroby serca i wiele innych. Poznaj więc swoje BMI i dowiedz się, czy dobrze ważysz,