Oszczędność wody i prądu – zaleta dla Ziemi i dla Ciebie
To wcale nie jest wstydliwe, by oszczędzać na rachunkach, wręcz przeciwnie, jest to ostatnimi czasy bardzo modne, tak samo jak mowa o plastiku i segregacji. Jak nam już wiadomo, nie każdy stosuje się do zaleceń, a wręcz niewielka ilość Polaków bierze takie czynniki pod uwagę. Jednakże jest to bardzo dobry sposób na oszczędzanie pieniędzy, tym bardziej, że naprawdę można to zrobić. Jak? W momencie, kiedy bierzesz prysznic, nie kąp się pod bieżącą wodą, lecz zakręcaj wodę, gdy myjesz ciało i włosy. To samo tyczy się mycia zębów, naczyń itp. Jeśli nie masz takiej potrzeby, zakręć wodę, a po takim stopniowym oszczędzaniu, na rachunku możesz zauważyć dość sporą różnicę. To również zależy od pory roku, gdyż lato nas zmusza do tego, by częściej korzystać z wody, prąd też jest niezbędny chociażby na to, by włączyć wiatrak w upał. Chodzi po prostu o takie szczegóły, które nie są zazwyczaj brane pod uwagę, a warto, by były!
A co jeśli chodzi o pralkę i zmywarkę?
No właśnie, teraz w obecnych czasach niemal każdy z nas posiada w domu zmywarkę no i oczywiście pralkę. Ale czy posiadanie zmywarki i rezygnowanie ze zmywania wiele się różni, jeśli chodzi o zużywanie wody? Większość z nas pewnie myśli od razu, że tak, ale to zależy jaki wybieramy program i jak zazwyczaj zmywamy naczynia, bo to też ma znaczenie. Jeśli zmywasz je pod bieżącą wodą, to jakoś super nie zaoszczędzimy, zwłaszcza, że zazwyczaj zmywamy po każdym posiłku, albo w momencie, gdy zrobi się większa góra naczyń.
Pralka zużycie wody na cykl
Podsumowując, niewiele więcej zużyjemy wodę na zmywarce, która raz i teoretycznie porządnie powinna nam zmyć wszystkie naczynia. No i warto wybierać opcję EKO. Pralka zużycie wody na cykl – to ile pralka pobiera wody, zależy tak naprawdę od jej pojemności. Jeśli zawiera 6 litrów wody – zużyjemy średnio 41 litrów wody, a maksymalnie 48 litrów. A pralka z 1 litrem więcej średnio 42 litry, a maksymalnie 46 litrów. Na oszczędność wody wpływają następujące czynniki:
- ładowność i pojemność – w pewnym stopniu wpływają na zużycie wody. Taka sama ładowność, nie oznacza takiej samej pojemności bębna.
- program prania – ma dość duży wpływ na oszczędność wody, a ciężko średnio wyliczyć ile zużywa wody. Wiadomo nam, że czym mniej ciuchów znajduje się w pralce, tym mniej wody pralka zużyje. Natomiast ze względu na niemałą ilość programów, można stwierdzić, że najwięcej wody zużywa opcja bawełny i teoretycznie ta dla alergików, która wymaga dodatkowego płukania.
- klasa energetyczna – A+++ jest najkorzystniejsza. Ludzie teoretycznie interesują się ile zużywa prądu, ale pobieranie przez nią wody też się wiąże z energooszczędnością.
- twardość wody – miękka woda ułatwia rozpuszczenie się detergentu, a twarda na odwrót. W związku z tym, ta druga opcja wiąże się z mniej skutecznym praniem.
Podsumowując: Aby oszczędzić wodę na pralce, należy:
- ograniczyć pranie wstępne
- rozsądnie wybierać programy
- nie wlewać zbyt dużo detergentu
- regularnie czyścić pralkę
- walczyć z twardą wodą